Provence

Könyvajánló: Provence-i borbalhé

3
Hosszú idő után újra Peter Mayle könyvet olvastam. Szerintem évek teltek el a legutóbbi óta. A Provence A-Z-ig című volt talán az utolsó, amit megvettem, az meg ugye nem pont regény, hanem inkább minilexikon, szóval azt úgy nem faltam. Na aztán most nekiugrottam ennek, pont ideális volt jelenlegi agyi kapacitásaimnak (aka zombi-juditnak). Egy himbilimbi krimi, vagy nem is tudom, hogy fogalmazzam: van benne pöti bűntény, nyomozgatás, hulla hálistennek nincs, meg különösebben nagy dramaturgiai fordulat sincs, de végeredményben egy könnyed regényke. Képzelem, ahogy ez a Peter Mayle nekiáll egy-egy könyvnek. Érezhető, hogy ez már nem az első, és hogy megrendelésre nyomatja egyik regényt a másik után, valószínűleg van pár sablon, amire ráhúzza a provence-i, francia keretet és máris dől a lé, de lássuk be, szükség van ilyen könyvekre is.

Szóval, a történet röviden az, hogy egy hollywoodi arrogáns milliomostól egyszer csak ellopják a hatalmas borgyűjteményét. Természetesen a legkülönlegesebb borokról van szó, nem a bolti tablettás-kannás borokról. haha:) Szóval csodaklassz borokat lopnak el és van egy amerikai nyomozó, aki a nyomába ered. A szálak nem Tokióba, hanem, légy erős, Franciaországba vezetnek. Bordeux-t érintve főhős nyomozónk hamar eljut Marseille-be, ahol aztán a végkifejletig eljutunk. Megnyugtatásul közlöm, hogy a bor a végén meglesz, mindenki boldog, happy enddel zárul a könyv, de közben azért lehet 1-2 jóízű vacsoráról, remek borokról ábrándozni, na és persze nosztalgiázni, vagy ha még nem járt valaki ott, akkor látatlanban kóborolni Marseille-ben. Ezt élveztem benne a legjobban. Többé-kevésbé a szemeim előtt pörögtek az események, elég jól odaképzeltem a cselekményt, és bár Marseille nem Provence büszkesége, prímán visszaadja a könyv a város hangulatát. (én már csak tudom, voltam ott 4 napot:):) Szerelmi szál csak nagyon haloványan van a könyvben, Mayle-től már megszokott hétköznapi diskurzusok, 5 oldalanként 1-1 óvatosan becsempészett, de ütős poén, ami úgy kúszik be a sorok közé, hogy észre sem veszem, de fülig ér a szám. Szeretem ezt nagyon benne.

Na meg tudjátok mit szeretek még nagyon? Azt, ahogy beépül a magyar fordításba is a sok francia szó, kifejezés. Imádom. Ezt már Joanne Harris Csokoládéjában is imádtam. Maman. Alors! Alors!. petite amie, stb. Ezektől jövök hangulatba. Na meg a kávéházi jelenetektől. Ezek a kedvenceim, szinte érzem a cigifüstöt és látom az arcokat magam előtt, meg ahogy jóízűen, ráérősen elmajszolnak egy croissant-t. Ezek miatt érdemes Peter Mayle-t olvasni. De ezek miatt nagyon! Ja, és ha eddig nem tudtátok volna, Provence-ban folyamatosan isznak az emberek. Reggel, délben, este, egyedül, közösen, állva, ülve, fekve, egyre megy. A lényeg, hogy legyen egy pohárka bor, egy jó pezsgő, vagy pastis, a provence-i populáció megissza. Legalábbis Peter Mayle világában mindenképpen..

És két apróság:
1. Ti tudtátok, hogy onnan ered a sovinizmus szó, mint olyan?
2. És azt tudjátok, mit jelent az, hogy “sur les roulettes”. Érted, mint a rulett.

A könyvet ajánlom fárasztó napok utáni levezetéshez, nyaralásra, síelésre, pihentető hétvégékre!

Peter Mayle: Provence-i borbalhé
Ulpius-ház Kiadó
2009
246 oldal
3499 Ft

Vélemény, hozzászólás?